Coraz trudniej jest Ci się skupić na wykonywaniu jednej czynności? Odnosisz wrażenie, że Twoja efektywność wyraźnie spada? Dowiedz się, czym mogą być spowodowane problemy z koncentracją. Sprawdź, jak temu przeciwdziałać. Koncentracja jest procesem, dzięki któremu człowiek wykazuje zdolność do skupienia uwagi podczas wykonywania konkretnej czynności. Pozwala tym samym na realizację zadania w możliwie krótkim czasie. Kłopoty pojawiają się wówczas, gdy ta sama praca zajmuje znacznie więcej godzin. Wystarczy jednak poznać przyczyny takiego stanu. Wiedząc, czym mogą być spowodowane problemy z koncentracją, znacznie łatwiej im przeciwdziałać.

Z czego wynika brak koncentracji?

Problemy ze skupieniem uwagi nie mają jednej ogólnej przyczyny. Mogą być spowodowane wieloma czynnikami, wśród których należy wymienić kilka najważniejszych.

  • Stres i zmęczenie

Życie w ciągłym biegu sprawia, że człowiek jest narażony na przedłużające się sytuacje stresowe. Intensywne tempo odbija się niekorzystnie na organizmie – z dnia na dzień  zmęczenie daje o sobie co raz bardziej znać, mogą pojawić się problemy z koncentracją, a także kłopoty z zapamiętywaniem. Chcąc temu przeciwdziałać, musisz znaleźć czas na odpoczynek i relaks. Istotną rolę odgrywa nocny sen, podczas którego regeneruje się również mózg. Niemałe znaczenie ma także relaksacja – czynności przynoszące odprężenie.

  • Odwodnienie organizmu

Zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), kobiety powinny dostarczać ok.  2 l płynów dziennie, zaś mężczyźni – nawet 2,5 l płynów na dobę. Zmniejszona ich ilość może skutkować odwodnieniem organizmu, co objawia się nie tylko silnym uczuciem pragnienia, rozdrażnieniem czy uczuciem zmęczenia. Zaburzona gospodarka wodno-elektrolitowa może wpływać negatywnie na nawodnienie mózgu oraz nawodnienie płynu mózgowo-rdzeniowego. Skutkuje to m.in.:

  • problemami z koncentracją
  • rozkojarzeniem
  • kłopotami z pamięcią długo- i krótkotrwałą.

Aby temu przeciwdziałać, dostarczanie samej wody nie wystarczy. Z pomocą przychodzą elektrolity do picia, np. w formie tabletek musujących Oryal. Dostarczają sód3 , potas2 , wapń4 , magnez1 oraz chlorki3 – składniki wspierające funkcjonowanie układu nerwowego. 

1 Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni oraz utrzymaniu równowagi elektrolitowej. Przyczynia się do prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz zmniejszenia zmęczenia. 

2 Potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, w tym serca, utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. 

3 Chlorki wspierają proces trawienia, biorą udział w tworzeniu kwasu solnego w żołądku. Sód wraz z chlorkiem, to najbardziej aktywne osmotycznie składniki płynu międzykomórkowego. 

4 Wapń przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mięśni, procesów przekazywania impulsów nerwowych, utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, prawidłowego krzepnięcia krwi oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych. Potas, magnez i wapń wpływają na funkcjonalnie układu nerwowego i mięśni w tym serca. Sód wraz z chlorkiem, to najbardziej aktywne osmotycznie składniki płynu międzykomórkowego.