Ludzki mózg potrzebuje ciągłych bodźców, aby się rozwijać. Regularne ćwiczenia na pamięć i koncentrację zwiększą jego możliwości poznawcze, oraz przyswajanie i analizowanie nowych informacji. Sprawdź, jak trenować mózg, aby utrzymać sprawność umysłową i zawsze być w dobrej kondycji.
Kiedy nasz mózg traci formę?
Mózg ma kontrolę nad innymi narządami i jego prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla naszego organizmu. Niestety wraz z upływem czasu jego kondycja ulega pogorszeniu. Zresztą nie tylko biologia odpowiada za gorszą formę naszego umysłu.
Żyjemy w czasach, w których jesteśmy bombardowani niezliczoną ilością informacji, nie rozstajemy się z urządzeniami mobilnymi, a brak zasięgu w telefonie wywołuje w nas lęk. Jesteśmy przebodźcowani, mniej czytamy (często tylko nagłówki w Internecie), piszemy na klawiaturze zamiast ręcznie, do komunikowania się używamy emotikonek zamiast pełnych zdań, przez co nasz mózg jest rozleniwiony, a to niestety przekłada się na problemy z koncentracją.
Dlatego warto regularnie wykonywać trening mózgu, czyli ćwiczenia poprawiające pamięć i sprawność umysłową, aby pobudzać mózg do ciągłego rozwoju.
Trening mózgu – jak dbać o sprawność umysłu?
Kluczową kwestią jest dostarczenie umysłowi pozytywnych bodźców, które będą go stymulować do pracy, a tym samym zwiększać naszą kreatywność.
Dobrym sposobem na trenowanie mózgu jest wyrobienie sobie nawyku czytania, chociażby 20 minut dziennie np. w komunikacji miejskiej w drodze do pracy. Ważne, aby czytać treści pisane poprawną polszczyzną, dlatego warto wybierać literaturę piękną zamiast internetowych newsów. Ważne też, aby nauczyć się odpoczywać, gdyż relaks jest kluczowy dla pracy mózgu.
1. Nauka języka obcego
Nauka języka obcego to doskonały trening mózgu. Ćwiczy nie tylko pamięć, ale i pomaga wyrobić w sobie nawyk systematyczności. Równie dobrym pomysłem jest nauka gry na instrumencie muzycznym, np. gitarze, pianinie czy perkusji.
2. Gry logiczne, krzyżówki, szachy
Warto też rozwiązywać krzyżówki, układać puzzle, grać w sudoku, gry planszowe, scrabble czy szachy. Łamigłówki i gry logiczne uczą koncentracji, pomagają poprawić pamięć i rozwijają umiejętność logicznego myślenia.
3. Ćwicz pamięć
Trening mózgu można też wykonywać podczas codziennych czynności – zapamiętywać listę zakupów, numery telefonów przyjaciół, uczyć się na pamięć tekstów piosenek. Dobrym ćwiczeniem dla mózgu jest pisanie raz prawą, raz lewą ręką, a nawet mycie zębów drugą ręką może przynieść nieoczekiwane korzyści.
Każde, nawet małe wyzwania dla mózgu sprawiają, że tworzą się w nim nowe połączenia między komórkami, dzięki czemu można opóźnić procesy starzenia się umysłu.