Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta to podstawa dobrego samopoczucia. Dlatego warto o nią zadbać każdego dnia – Twój organizm będzie Ci wdzięczny. To, co jesz i pijesz, jest istotne również dla poprawności pracy Twojego mózgu. Zastanawiasz się, jakie witaminy i minerały wpływają na naszą pamięć i koncentrację? Oto kilka przydatnych wskazówek. Dobra pamięć i koncentracja wynikają z wielu czynników. O wiele łatwiej jest Ci skupić się na wykonywanym zadaniu np. wówczas, gdy zapewnisz sobie odpowiednią dawkę snu i odpoczynku. Równie istotne jest to, w jaki sposób dbasz o swój organizm od wewnątrz.
Jakie witaminy i minerały wpływają na naszą pamięć i koncentrację?
Podstawą niezakłóconej pracy organizmu – w tym funkcji poznawczych mózgu – jest dobra i zdrowo zbilansowana dieta. Istotne jest w niej nie tylko zapewnienie sobie zdrowego balansu między warzywami i owocami, produktami mlecznymi, zbożowymi, mięsem i tłuszczem, ale również dostarczenie z pokarmem kluczowych witamin i minerałów. Substancje te na wiele sposobów wspomagają prawidłową pracę ciała i umysłu. A co jest istotne z perspektywy pamięci i koncentracji? Warto zwrócić szczególną uwagę na składniki takie jak:
- kwasy Omega 3, które wspomagają pracę mózgu oraz transmisję synaptyczną (między komórkami nerwowymi) – przy dawce 250 mg DHA dziennie,
- tiamina, czyli witamina B1 oraz kwas foliowy, które wspomagają prawidłowość funkcji psychologicznych,
- witamina B12 – wspomagająca prawidłową pracę układu nerwowego.
Upewnij się więc, że Twoja dieta jest bogata w produkty zawierające te składniki. Warto także zadbać o utrzymanie prawidłowego poziomu elektrolitów.
Elektrolity a pamięć i koncentracja
Elektrolity to wodne roztwory jonów posiadających ładunek elektryczny. Między innymi z uwagi na tę właściwość, wspomagają one prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niektóre elektrolity są szczególnie ważne w prawidłowej pracy Twojego mózgu: wśród nich sód, chlorki, magnez i wapń. Wspierają bowiem proces przewodzenia impulsów elektrycznych pomiędzy neuronami – Twój mózg składa się z ponad 100 mld neuronów! Właściwe przewodnictwo impulsów pomiędzy nimi to zaś podstawa sprawnej, niezawodnej komunikacji pomiędzy komórkami Twojego organizmu. Jak dostarczyć sobie jonów w postaci elektrolitów? Ich podstawowym źródłem jest woda. Oznacza to, że nieprzyjęcie jej właściwych dawek może zaowocować obniżeniem poziomu elektrolitów w organizmie. Wniosek? Upewnij się, że wypijasz właściwą ilość wody – to średnio ok. 1,5 l na dobę. A jeśli chcesz szybko dostarczyć sobie jonów zawartych w elektrolitach, sięgnij np. po elektrolity Oryal. To efektywne rozwiązanie, które doda Ci energii do działania.