Wystarczy o poranku lub wieczorem wyjść do pobliskiego parku, by przekonać się, że bieganie zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Biegają kobiety i mężczyźni, starsi i młodsi, w parach, grupach i indywidualnie… Ty też masz ochotę zacząć przygodę z bieganiem, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Przygotowaliśmy kilka prostych wskazówek dla początkujących biegaczy. Sprawdź, co musisz wiedzieć i o czym pamiętać!
Jak przygotować się do biegania?
Bieganie może być niezwykle satysfakcjonującą formą aktywności fizycznej i spędzania wolnego czasu. Warto jednak pamiętać, że – jak w każdym sporcie – wcale nie jest tak łatwo szybko wdrożyć się w rytm treningów i czerpać przyjemność z biegu. By nie zniechęcić się na samym początku i nie popełniać niebezpiecznych dla zdrowia błędów, trzeba więc odpowiednio się przygotować.
1. Skonsultuj się z lekarzem
Jeśli na poważnie zamierzasz zacząć biegać i chcesz osiągnąć na tym polu jakieś konkretne cele, najlepiej na początku skonsultuj się z lekarzem i upewnij się, że taki rodzaj aktywności fizycznej będzie Ci służył. Lekarz pierwszego kontaktu może skierować Cię na odpowiednie badania, a także na próbę wysiłkową, która wykaże, jaki trening będzie najlepszy.
2. Zrób plan treningowy
Warto też w międzyczasie podpytać bardziej zaawansowanych znajomych biegaczy, jak wyglądają ich treningi i w jaki sposób dochodzili do formy. Przydatne może się okazać rozpisanie szczegółowego planu pierwszych treningów z kimś, kto dobrze orientuje się w tej dziedzinie aktywności.
Sięgnij po elektrolity do biegania
Niezwykle istotne w bieganiu jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Intensywne pocenie się sprawia, że wraz z wodą tracimy cenne elektrolity i minerały. Podczas treningów należy więc mieć zawsze pod ręką napoje bogate w elektrolity, uzupełniające poziom niezwykle ważnych pierwiastków, takich jak magnez i potas.
Jak wesprzeć zmęczony organizm podczas treningu biegowego? Na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu świetnie sprawdzi się wysokomineralizowana woda, a jeszcze lepiej – rozpuszczalne w wodzie tabletki musujące zawierające elektrolity. Na skurcze, które często łapią początkujących biegaczy w kryzysowych momentach, pomóc może z kolei delikatne rozmasowanie bolącego miejsca i krótki odpoczynek.
Nie wymagaj od siebie zbyt wiele
Zaczynając przygodę z bieganiem, musisz przede wszystkim mierzyć siły na zamiary, uzbroić się w cierpliwość i nie szarżować – do formy dochodzi się powoli, krok po kroku. Jeśli więc w danym momencie czujesz się naprawdę słabo, nie wahaj się zejść z trasy i odpocząć, a nawet zakończyć trening przed czasem. Cały twój wysiłek ma przecież na celu wzmocnić twoje zdrowie, a nie z nim igrać, prawda?