Wapń, obok magnezu, potasu i sodu, jest jednym z najważniejszych pierwiastków należących do grupy elektrolitów. Bierze udział w istotnych procesach zachodzących w organizmie, dlatego należy dbać o utrzymanie jego optymalnego poziomu. Sprawdź, czym może skutkować obniżony poziom wapnia, i dowiedz się, jak skutecznie mu przeciwdziałać. Wapń to pierwiastek, który stanowi integralny składnik szkieletu – ok. 99% jego ilości znajduje się w kościach i zębach. Pozostały 1% działa jako wewnątrzkomórkowy przekaźnik w komórkach i tkankach.
Rola wapnia w organizmie człowieka
Chociaż właściwości wapnia kojarzą się przede wszystkim z wpływem na układ kostny, jego działanie jest znacznie szersze. Bierze udział w wielu kluczowych procesach, dzięki czemu wspiera funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach jednocześnie.
- Uczestniczy w procesach przemian energetycznych.
- Pomaga utrzymać prawidłową pracę serca i mięśni.
- Bierze udział w procesach krzepnięcia krwi.
- Wspomaga przewodzenie impulsów nerwowych.
Jak organizm sygnalizuje zmniejszoną ilość wapnia?
Za prawidłowe stężenie wapnia uważa się wartość 2,25-2,5 mmol/l/. Spadek poniżej tego poziomu świadczy o wyraźnym obniżonym poziomie tego pierwiastka. Organizm może sygnalizować taki stan m.in. poprzez:
- uczucie mrowienia,
- skurcze mięśni.
W przypadku, gdy zmniejszonej ilości wapnia towarzyszy zbyt niski poziom magnezu, potasu czy sodu, pojawić mogą się także sygnały wskazujące na niedostateczne nawodnienie. Zalicza się do nich m.in.: kłopoty koncentracją, problemy z zapamiętywaniem, rozdrażnienie.
Jak przeciwdziałać niepokojącym sygnałom?
Aby uniknąć zmniejszenia poziomu wapnia w organizmie, warto przede wszystkim postawić na prawidłowo zbilansowaną dietę. Jej podstawą powinny być jednak nie tylko produkty mleczne, ale również ciemnozielone warzywa, rośliny strączkowe, ryby i orzechy. Jeżeli zmniejszona ilość pierwiastka wiąże się z ubytkiem płynów w organizmie, odpowiednim wsparciem mogą się okazać elektrolity. W takiej sytuacji warto sięgnąć np. po Oryal. To tabletki musujące, które dzięki zawartości wapnia, potasu, sodu, magnezu i chlorków wspomagają pracę mięśni oraz mózgu.