Aby pamięć nas nie zawodziła, wymaga ciągłych ćwiczeń, zaś w okresach wytężonego wysiłku umysłowego – szczególnego wsparcia. Sprawdź, jaki trening mózgu jest najlepszy i jak ćwiczyć pamięć na co dzień.
Dlaczego dobra pamięć jest tak ważna?
Choć na co dzień raczej się nad tym nie zastanawiamy, dobra pamięć to klucz do dobrego samopoczucia i satysfakcjonującej jakości życia. Wie o tym każdy, kto przynajmniej raz zapomniał kupić w sklepie jajka na poranną jajecznicę, nie mógł dostać się do swojej poczty, bo zapomniał hasła do maila, zapomniał zapisać się na wizytę do okulisty…
A biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej informacji – jak adresy czy numery telefonów znajomych – pamiętają za nas maszyny, mamy coraz mniej naturalnych okazji, by stymulować swój mózg.
Jak ćwiczyć pamięć?
1. Ucz się języków
Bardzo dobrym pomysłem, aby ciągle dostarczać mózgowi nowych wartościowych bodźców, jest nauka języka obcego. Nie tylko zapewni Ci to konieczny wysiłek umysłowy, ale też zmusi do systematyczności. Jeśli więc od dawna myślisz o tym, by rozpocząć przygodę z francuskim, hiszpańskim czy czeskim – do dzieła! Codziennie przyswajaj nowe słówka i poszerzaj swoją wiedzę.
2. Rozwiązuj krzyżówki i czytaj książki
Pamięć poprawiają też wszelkiego rodzaju łamigłówki. Możesz więc spróbować swoich sił w rozwiązywaniu krzyżówek lub internetowych quizów, które sprawdzają wiedzę ogólną. Zaprzyjaźnij się z Sudoku i Jolkami. Nie są tak łatwe i intuicyjne, jak panoramiczne, ale świetnie ćwiczą pamięć.
W lepszym zapamiętywaniu skutecznie pomaga też regularne czytanie książek i prasy codziennej – rozwija wyobraźnię i poszerza słownictwo. Jeśli nie masz w zwyczaju kupować gazet w formie papierowej, wykup prenumeratę on-line i czytaj na smartfonie np. w komunikacji miejskiej.
3. Aplikacje ćwiczące pamięć
Warto wykorzystać możliwości, jakie daje smartfon, również w innym obszarze. Istnieje wiele aplikacji, które oferują swoim użytkownikom świetne, spersonalizowane ćwiczenia na pamięć w formie codziennego, kilkuminutowego treningu mózgu:
- quizów
- zagadek
- gier logicznych
- zadań
Intryguje Cię taka forma umysłowej aktywności? Koniecznie przetestuj darmowe aplikacje, takie jak Peak, Elevate, Luminosity czy Brain Wars. Już sama wersja podstawowa daje duże możliwości.
Czy elektrolity mogą wspomagać pracę mózgu?
Regularne ćwiczenia mózgu pomagają zachować sprawność umysłu, jednak w okresach intensywnego wysiłku intelektualnego możesz czuć znużenie i zmęczenie. Aby szybko je przezwyciężyć, warto sięgać po elektrolity rozpuszczalne w wodzie.
Prawidłowy poziom elektrolitów, takich jak magnez, okazuje się bowiem ważny dla efektywnego funkcjonowania mózgu, a także dla utrzymywania odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Jeśli więc przygotowujesz się do egzaminu albo pracujesz nad ważnym projektem, pamiętaj, by mieć pod ręką elektrolity w tabletkach musujących. W momentach kryzysowych mogą okazać się bardzo przydatne.