Potas, obok magnezu, sodu i wapnia, jest jednym z najważniejszych pierwiastków wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niewłaściwa dieta, przyjmowanie niektórych leków i wzmożona aktywność fizyczna – to główne powody zmniejszonej ilości tego pierwiastka w organizmie. Sprawdź, czym mogą skutkować i jak sobie z nimi radzić. Potas należy do grupy elektrolitów. Odgrywa kluczową rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie. Wpływa m.in. na regulację równowagi kwasowo-zasadowej oraz pośrednio wspiera aktywność elektryczną we włóknach nerwowych i komórkach mięśniowych. Ponadto potas bierze udział w metabolizmie komórek, wspomaga wydzielanie hormonów i odpowiada za regulowanie syntezy białek i glikogenu.
Dzienne zapotrzebowanie – normy
Zapotrzebowanie osób dorosłych na ten pierwiastek wynosi 3500 mg (90 mmol) na dobę. Tymczasem średnie spożycie potasu jest zbyt małe – mieści się w przedziale od 2463 mg (63 mmol) do 3991 mg (102 mmol). Oznacza to, że większość osób nie dostarcza organizmowi optymalnej ilości tego pierwiastka.
Główne przyczyny obniżonego poziomu potasu
Bardzo niski poziom potasu w organizmie występuje wówczas, gdy jego poziom we krwi spada poniżej 3,6 mmol/l. Do głównych przyczyn takiego stanu zaliczają się:
- biegunka i wymioty;
- wewnątrzkomórkowe przesunięcie równowagi kwasowo-zasadowej,
- leczenie lekami moczopędnymi.
Bardzo rzadko dochodzi natomiast do obniżonego poziomu potasu wynikającego z niedostatecznego spożycia pierwiastka. Przypadek ten dotyczy głównie osób będących na bardzo niskokalorycznej diecie lub wychodzących z ciężkiego niedożywienia. Poważny spadek poziomu potasu, w połączeniu ze zmniejszoną ilością magnezu czy sodu, może skutkować m.in. bolesnymi skurczami mięśni, problemami z koncentracją, trudnościami w zapamiętywaniu.
Jak podnieść poziom potasu?
Obniżeniu poziomu potasu w organizmie można skutecznie zapobiec. W przypadku dużego zagrożenia mniejszą ilością tego pierwiastka, zaleca się stosowanie suplementów diety, które dostarczają odpowiednią porcję tego pierwiastka. Osoby zmagające się z wymiotami lub biegunką oraz te wykonujące intensywny wysiłek fizyczny mogą sięgnąć po tabletki musujące, np. Oryal. Rozpuść preparat w wodzie, aby uzupełnić poziom elektrolitów.