Czy wiesz, że częste picie kawy może wypłukiwać magnez z organizmu? Ale nie tylko to! Sprawdź, co jeszcze może prowadzić do obniżonego poziomu magnezu.

1. Mocna kawa

Oczywiście nie musisz całkowicie rezygnować z picia kawy. Jednak, gdy wypijasz powyżej czterech filiżanek dziennie, a dodatkowo zapominasz o piciu wody, możesz mieć problem z odpowiednim nawodnieniem organizmu i właściwym poziomem magnezu.

Aby temu zapobiec wypijaj minimum 2,5 litra wody dziennie. Najlepiej mineralizowanej, bogatej w elektrolity, takie jak magnez. Jeśli jesteś prawdziwym kawoszem, sięgnij co jakiś czas po rozpuszczalne elektrolity w tabletkach musujących, aby uzupełnić wszystkie niezbędne pierwiastki: magnez, potas, wapń, sód i chlorki.

2. Alkohol

Alkohol szkodzi zdrowiu i nie powinno się go pić w nadmiarze. Jednak czasem ciężko odmówić sobie kieliszka wina do obiadu lub drinka na imprezie. Jeśli sięgasz po alkohol częściej niż dwa razy w tygodniu, możesz mieć niski poziom magnezu w organizmie.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie i uzupełniaj elektrolity. Po każdej lampce wina czy drinku wypij szklankę wody. Następnego dnia rano sięgnij po elektrolity musujące z magnezem np. Oryal After Party.

Najlepsze sposoby na kaca

3. Zbyt duża ilość błonnika w diecie

Produkty z dużą zawartością błonnika mogą utrudniać wchłanianie magnezu. Oczywiście odpowiednia ilość błonnika w diecie jest ważna dla prawidłowej pracy serca, układu krążenia i układu pokarmowego, jednak jego nadmiar może utrudniać przyswajanie niektórych składników odżywczych.

Oprócz błonnika, poziom magnezu mogą obniżać fityniany i szczawiany. Fityniany znajdują się głównie w produktach zbożowych, orzechach i roślinach strączkowych, a szczawiany w szpinaku, szczawiu i burakach. Czy można zmniejszyć negatywne skutki spożycia produktów bogatych w błonnik, fityniany i szczawiany? Tak, wystarczy je namoczyć lub ugotować.

4. Nadmiar wody

Paradoksalnie zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość płynów może prowadzić do wypłukiwania elektrolitów. Dlaczego tak się dzieje? Gdy pijesz więcej niż 4 l wody dziennie, pobudzasz w ten sposób pracę nerek. Częstsze wizyty w toalecie mogą więc powodować większą utratę cennych pierwiastków, takich jak magnez czy sód.

Jaka więc ilość wody jest bezpieczna? Przy umiarkowanym wysiłku fizycznym można wypijać maksymalnie 2,7 l w przypadku kobiet i 3,7 w przypadku mężczyzn. Sportowcy mogą pić o ok. 2-3 szklanek dziennie więcej.

Skutki obniżonego poziomu magnezu

5. Stres

Długotrwały, intensywny stres także prowadzi do obniżenia poziomu magnezu w organizmie. Jeśli czujesz, że stres towarzyszy Ci codziennie, naucz się relaksować. Dobrymi sposobami na rozładowanie napięcia są: medytacja, technika mindfulness, spacery po lesie, umiarkowane ćwiczenia fizyczne np. joga czy jazda na rowerze, a także słuchanie muzyki, która pozwala Ci wyciszyć emocje.

Gdzie znajdziesz magnez?

  • kakao i gorzka czekolada
  • orzechy i nasiona: głównie słonecznik, orzechy laskowe i migdały
  • kasza gryczana, brązowy ryż, kasza jęczmienna
  • wody mineralne ze zwiększoną zawartością magnezu, napoje izotoniczne i rozpuszczalne elektrolity do picia

Bibliografia:
1. https://medycyna-zywienia.pl/magnez-dieta-czy-suplementacja/
2. https://portal.abczdrowie.pl/naukowcy-alarmuja-picie-zbyt-duzych-ilosci-wody-moze-byc-niebezpieczne