Dowiedz się, dlaczego odpowiednio wysoki poziom chlorków w organizmie jest tak ważny. Sprawdź, jak go zbadać i jak na co dzień uzupełniać chlorki we krwi.

Czym są i co tak naprawdę robią chlorki?

Chlorki to aniony, które odgrywają istotną rolę w regulacji kwasowo-zasadowej w organizmie oraz wspomagają produkcję kwasu solnego w żołądku. Wspierają więc procesy trawienia. Do obniżenia ich poziomu może dojść w wyniku nieodpowiedniego nawodnienia organizmu. Dzieje się tak, gdy przyjmujesz zbyt mało płynów lub gdy intensywnie się pocisz np. w trakcie treningów czy upałów. Chlorki we krwi mogą wytężonego wysiłku intelektualnego.

Jak sprawdzić poziom chlorków?

Możesz to zrobić podczas zwykłego badania krwi. Pamiętaj, aby wykonać je na czczo. Zazwyczaj poziom chlorków oznacza się razem z innymi elektrolitami, czyli sodem, potasem, wapniem i magnezem, aby sprawdzić poziom nawodnienia i równowagę elektrolitową całego organizmu.

Wynik badania otrzymujesz tego samego dnia. Poziom chlorku jest ściśle powiązany z poziomem sodu, dlatego warto sprawdzać te dwa elektrolity równocześnie. Wyższy niż zazwyczaj poziom obu elektrolitów może świadczyć o nieprawidłowym nawodnieniu organizmu.

Najlepsze źródła chlorków w diecie

Chlorki, wraz z sodem, znajdziesz głównie w soli kuchennej oraz bogatych w nią produktach. Ich duże ilości są też m.in. w wątróbce cielęcej, drobiu, rybach, pszenicy, żółtych serach i oliwie. Wysokie zawartości obu pierwiastków mają napoje izotoniczne oraz musujące elektrolity do picia.

Kiedy najlepiej włączyć chlorki do diety?

  • Latem – wtedy organizm traci najwięcej wody, a wraz z nią cenne elektrolity i minerały. Nawadnianie organizmu za pomocą wody mineralnej może nie być wówczas wystarczające, dlatego warto sięgnąć po musujące elektrolity rozpuszczalne w wodzie.
  • Gdy intensywnie trenujesz – po elektrolity do picia warto sięgać po treningu albo tuż przed nim. Jeśli masz problem z potliwością, możesz uzupełniać utracone elektrolity nawet w trakcie ćwiczeń – pijąc napoje izotoniczne lub elektrolity w tabletkach musujących.
  • W trakcie sesji lub ważnego projektu w pracy – w okresie wytężonego wysiłku intelektualnego Twój organizm może łatwiej tracić elektrolity, dlatego warto regularnie je uzupełniać.

Bibliografia:
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73863,chlor http://www.medonet.pl/badania,chlor–cl-,artykul,1570262.html https://www.medicalnewstoday.com/articles/153188.php