Upały mogą odbić się na Twoim samopoczuciu. Sprawdź, jak się do nich przygotować, aby w pełni cieszyć się latem.

1. Schładzaj się

Latem bardzo łatwo o przegrzanie organizmu. Gdy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza pamiętaj o regularnym schładzaniu organizmu. Pij zimne napoje i wstaw do salonu cyrkulator powietrza lub wiatrak. Staraj się nie wychodzić na zewnątrz w czasie najgorszego upału.

Jesteś na urlopie i zwiedzasz? Szukaj cienia i co jakiś czas wejdź do klimatyzowanego pomieszczenia np. sklepu lub restauracji. Dobrym sposobem na ochłodę jest też polewanie nadgarstków zimną wodą przez około minutę.

2. Nawadniaj się

Podczas upałów organizm traci o wiele więcej wody niż zazwyczaj. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu i pij nawet do 3 l płynów dziennie. Może to być woda mineralna, zielona herbata, ale też soki warzywne i owocowe oraz woda znajdująca się w samych owocach np. w arbuzie.

Do płynów o działaniu nawadniającym nie zalicza się natomiast kawa, czarna herbata czy alkohol, który pogarszają nawodnienie organizmu.

3. Pamiętaj o elektrolitach

W upalne dni organizm traci nie tylko wodę, ale również cenne elektrolity i minerały. Może dochodzić wtedy do obniżenia w organizmie poziomu magnezu, sodu, wapnia, potasu oraz chlorków. Są one bardzo ważne dla organizmu, bo wpływają na prawidłową pracę mięśni i układu nerwowego, a chlorki i wapń biorą udział w procesach trawiennych.

Jak najlepiej uzupełnić dobroczynne pierwiastki? Pijąc rozpuszczalne elektrolity do picia oraz napoje izotoniczne (uważaj jednak na te mające dużo cukru).

4. Chroń się przed słońcem

W słoneczne dni nakładaj na całe ciało krem z filtrem minimum SPF 30. Powinien on chronić skórę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Najlepiej, aby zabezpieczał ją też przed promieniowaniem widzialnym, zwłaszcza jeśli masz problem z naczynkami.

Sprawdź, czy Twoje okulary przeciwsłoneczne posiadają specjalne filtry. I zawsze miej na głowie czapkę z daszkiem, chustę lub kapelusz słomkowy. Na plaży to może być jednak za mało, dlatego osłaniaj dodatkowo ramiona lekką koszulą z długim rękawem lub spędzaj czas pod parasolem.

Jak bezpiecznie ćwiczyć podczas upałów?

5. Zmień dietę

Lekkostrawna dieta sprzyja schładzaniu organizmu w trakcie upałów. Jeśli gustujesz w kuchni meksykańskiej lub tajskiej, lepiej zaostrz sobie na nią apetyt na chłodniejsze dni. Ostre potrawy mogą podwyższać temperaturę ciała i zwiększać potliwość. Podobnie jak ciężkostrawne, tłuste i kaloryczne.

Co zatem jeść w upalne dni? Przede wszystkim warzywa i owoce, takie jak truskawki, arbuzy, ogórki i sałatę. Również lekkie jogurty i chude mięso będą dobrymi składnikami letnich posiłków.

Bibliografia:
1. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/73235,jak-dbac-o-skore-latem
2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/153188.php